Do młodzieży w sprawie niepodległości Polski
 Oceń wpis
   

 

      Dzisiaj młodzi ludzie w większości nie zdają sobie sprawy, że są współodpowiedzialni za przyszłość swojej Ojczyzny. Wzorem swoich poprzedników powinni pielęgnować w sobie świadomość, że to właśnie takie pokolenie dorastało początkiem XX wieku do czynu zbrojnego. Bo to nie było tak, że tylko sytuacji międzynarodowej Polska zawdzięczała niepodległość. Głównym sprawcą naszej wolności była młodzież, która garnęła się do legionów – zwłaszcza gimnazjaliści.

      Skąd świadomość w młodych chłopcach, że muszą walczyć o Polskę, o demokrację, o zabezpieczenie swobód obywatelskich? To był wówczas fenomen, to był wybuch patriotyzmu, który trwał nieprzerwanie przez kolejne dwadzieścia kilka lat. Nawet podczas okupacji niemieckiej. Dopiero po 1944 r. urządzono nam Polskę na innych prawach, na ideologii komunistycznej. Tu już było gorzej z patriotyzmem. Ale wracając do tego wybuchu patriotyzmu w latach 1918-20, należy koniecznie powrócić do idei czytelnictwa dobrej polskiej literatury. Przypomnę co młodzież czytała korzystając z małych wiejskich biblioteczek organizowanych przez Towarzystwo Szkoły Ludowej. Tak więc młodzież sięgała po Mickiewicza, Sienkiewicza, Żeromskiego. I tak rodziła się miłość do Ojczyzny. Bardziej w młodych sercach, niż w starszym pokoleniu. Niestety to prawda, to młodzi poszli walczyć, to głównie ich udziałem stał się „Cud nad Wisłą”. Niech tak będzie dalej, niech młodzi będą wierni i niech pamiętają o bohaterskich czynach swoich poprzedników. Niech tradycji stanie się zadość.

      Kochani młodzi ludzie komputery zdążycie sobie jeszcze kupić, ale możecie nie zdążyć na przysłowiowy pociąg marszałka Piłsudskiego do wolności. Proszę Was czytajcie książki, a będziecie zdolni do czynów wielkich, a nie do kariery i chciwości na dobra konsumpcyjne. Przyjdzie trudny czas, więc gotujcie się do odpowiedzialności za Polskę. Będziecie musieli zapomnieć o własnych osobistych interesach. Bądźcie też odpowiedzialni za własnych rodziców, którzy bardzo często nie mogą wam poświęcać zbyt wiele czasu.

     Po prostu uczmy się wszyscy i trzymajmy się razem, aby dobrze się wiodło nie jednostkom, ale całemu społeczeństwu.

Komentarze (0)
Wola Raniżowska podczas II wojny... Zaoszczędzić kosztem dzieci
O mnie
sobolewskid
mgr historii, audytor i certyfikator energetyczny, radny Rady Gminy Raniżów, e-mail: sobolewskid@wp.pl tel. kom. 533 666 332


Najnowsze komentarze
2013-12-22 01:18
sw-elzbieta.com:
Wola Raniżowska podczas II wojny światowej (1939-1944)
Wesołych świąt! :)
2013-10-21 10:12
rtvagd.net:
Wola Raniżowska podczas II wojny światowej (1939-1944)
fajna jest Twoj blog
2013-09-25 10:38
taki:
Ksiądz pana wini, pan księdza/A nam prostym zewsząd nędza
fajna na bloga blogowa, no i Twoj blog